T92S7D22-24 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
T92S7D22-24
TE Connectivity / P&B Brand
High Power PCB Relay - 2 form A (2 NO) - 24VDC Coil - 30A Contact Rating - 600VAC Switching - Sealed Plastic Case - 0.250" (6.3mm) Quick Connect. ...
DESCRIPTION
The T92S7D22-24 from TE Connectivity / P&B Brand is chassis mount high power PCB relay with 2 form A (2 NO) contact arrangement, 24VDC coil voltage and 350 Ohms coil resistance. This sealed plastic case relay has silver cadmium oxide (AgCdO) contacts, 30A contact current rating, 600VAC maximum switching voltage and 0.250" (6.3mm) quick connect termination. Operating temperature range is from -55°C to 85°C.
  • Monostable Coil Magnetic System
  • Without Coil Suppression Diode
Search Keywords: T92S7D2224
Part No:
T92S7D22-24
DC Coil Voltage:
24 V
Mounting:
Flange Mount
Termination Style:
Quick Connect
Operating Temperature:
-55 to 85 °C