T9AS5D12-12 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
T9AS5D12-12
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay 12VDC 20(NO)/10(NC)A SPDT(32.51mm 27.43mm 20.4mm) THT ...
RoHS Compliant
Bulk Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The TE Connectivity / P&B Brand part T9AS5D12-12 is a power relay designed for various applications. This compact SPDT (Single Pole Double Throw) relay operates at 12VDC and has a current rating of 20A normally open (NO) and 10A normally closed (NC). With dimensions of 32.51mm x 27.43mm x 20.4mm, this Through-Hole Technology (THT) relay offers a reliable and space-saving solution. Whether used in industrial control systems or automotive applications, the T9AS5D12-12 power relay ensures efficient electrical switching and long-lasting performance.
Product Highlights:
  • T9A Series
  • Contact Arrangement = 1 Form C, SPDT, 1 C/O
  • Contact Current Rating = 30 Amps.
  • Monostable Coil Magnetic System
  • Without Coil Suppression Diode
Search Keywords: T9AS5D1212
Supplier:
TE Connectivity / P&B Brand
Part No:
T9AS5D12-12
Alias/AKA:
COO:
CN
ECCN:
EAR99
50
Package Type:
Bulk
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
12 V
Contact Arrangement:
SPDT
Mounting:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-55 to 85 °C