W23-X1A1G-40 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
W23-X1A1G-40
TE Connectivity / P&B Brand
Circuit Breaker Thermal 1Pole 40A 250VAC/50VDC ...
DESCRIPTION
The TE Connectivity / P&B Brand part W23-X1A1G-40 is a circuit breaker that provides reliable thermal protection for electrical circuits. This 1-pole breaker is designed to handle a maximum current of 40A and can operate at voltages up to 250VAC or 50VDC. It is a compact and efficient solution for safeguarding against overcurrents and short circuits in various applications.
  • Actuator Style = Push/Pull
  • Current Rating = 40 Amps.
  • Button Color = Black with White Amp Rate Marking and White Trip Band
Search Keywords: W23X1A1G40
Part No:
W23-X1A1G-40
Voltage Rating:
250,50 VAC|VDC
Current Rating:
40 A