W58-XB1A4A-10 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
W58-XB1A4A-10
TE Connectivity / P&B Brand
Circuit Breaker Thermal 1Pole 10A 250VAC/50VDC ...
RoHS Compliant
Tray Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The TE Connectivity / P&B Brand W58-XB1A4A-10 is a reliable and efficient circuit breaker with thermal overload protection. Designed with a single pole configuration, this circuit breaker boasts a maximum current rating of 10A and a voltage rating of 250VAC/50VDC. It is perfect for various applications that require precise and dependable protection against electrical overloads. With its high performance and durable construction, the W58-XB1A4A-10 ensures the safety of your electrical systems by automatically interrupting the circuit in case of abnormal current or temperature rise.
Product Highlights:
  • W58 Series
  • Number of Poles = 1
  • Actuator Style = Push to Reset
  • Current Rating = 10 Amps.
  • Button Color = White with Red Rate Marking, Red Trip Band
Search Keywords: W58XB1A4A10
Supplier:
TE Connectivity / P&B Brand
Part No:
W58-XB1A4A-10
Alias/AKA:
COO:
CN
ECCN:
EAR99
100
Package Type:
Tray
Type:
Thermal
Voltage Rating:
250,50 VAC|VDC
Number of Poles:
1
Current Rating:
10 A