W58-XB1A4A-20 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
W58-XB1A4A-20
TE Connectivity / P&B Brand
Circuit Breaker - Thermal - 1 Pole - 20A, 250VAC/50VDC - White Push to Reset Actuator - Panel Mount. ...
RoHS Compliant
Tray Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The W58-XB1A4A-20 is circuit breaker with operating temperature range from -20°C to 60°C.
Product Highlights:
  • W58 Series
  • Number of Poles = 1
  • Actuator Style = Push to Reset
  • Current Rating = 20 Amps.
  • Button Color = White with Red Rate Marking, Red Trip Band
Search Keywords: W58XB1A4A20
Supplier:
TE Connectivity / P&B Brand
Part No:
W58-XB1A4A-20
Alias/AKA:
COO:
CN
ECCN:
EAR99
100
Package Type:
Tray
Type:
Thermal
Voltage Rating:
250,50 VAC|VDC
Number of Poles:
1
Current Rating:
20 A