55A0111-12-5 by te connectivity / raychem brand
Image is representational - see mfr. specs
55A0111-12-5
TE Connectivity / Raychem Brand
Hook-up Wire 12AWG 2.69mm Tin Plated Copper 600V ...
RoHS Compliant
Pack Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Product Highlights:
  • Cable Type = Spec 55
  • Wire Source = United Kingdom, United States
  • Cable Style = Primary
  • Wire Size (AWG/CM) = 12 AWG
  • Voltage Rating = 600 VAC
Search Keywords: 55A0111125
Supplier:
Part No:
55A0111-12-5
Alias/AKA:
Unit of Measure:
Per Foot
COO:
MX
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
Pack
Size:
122059AWG
Bunch Stranding:
37x282045
Conductor Material:
Tinned Copper2047
Cable Diameter:
2.69 mm
Maximum Voltage Rating:
6002055VAC
Operating Temperature:
-65 to 150 °C