55A0111-18-2 by te connectivity / raychem brand
Image is representational - see mfr. specs
55A0111-18-2
TE Connectivity / Raychem Brand
Hook-up Wire 18AWG 1.57mm Tin Plated Copper 600V
DESCRIPTION
Search Keywords: 55A0111182
Part No:
55A0111-18-2
COO:
MX
Size:
18 AWG
Bunch Stranding:
19x30
Conductor Material:
Tin Plated Copper
Insulation Material:
Radiation-Crosslinked, Modified ETFE
Insulation Thickness:
.005 in
Cable Diameter:
1.57 mm
Maximum Voltage Rating:
600 V
Operating Temperature:
-65 to 150 °C