55A0111-22-0 by te connectivity / raychem brand
Image is representational - see mfr. specs
55A0111-22-0
TE Connectivity / Raychem Brand
The 55A0111-22-0 is a 22 AWG lightweight electrical wire featuring a tin-coated copper conductor and radiation-crosslinked, modified ETFE insulation. ...
DESCRIPTION
The 55A0111-22-0 is a 22 AWG lightweight wire designed for high-performance applications. It is constructed with a 19x34 stranded tin-coated copper conductor and has a maximum resistance of 16.2 ohms/1000 ft. This wire is rated for a maximum continuous conductor temperature of 150°C and a voltage of 600V (rms) at sea level. The radiation-crosslinked, modified ETFE insulation provides a minimum tensile strength of 5000 lbf/in² and passes an 8.0 kV peak impulse dielectric test. Its lightweight design and robust thermal and electrical properties make it ideal for aerospace, military, and other demanding electronic systems where reliability and weight savings are critical.
Product Highlights:
  • Cable Type = Spec 55
  • Wire Source = United Kingdom, United States
  • Cable Style = Primary
  • Wire Size (AWG/CM) = 22 AWG
  • Voltage Rating = 600 VAC
Search Keywords: 55A0111220
Part No:
55A0111-22-0
COO:
US
Size:
22 AWG
Bunch Stranding:
19x34
Cable Diameter:
1.14 mm
Maximum Voltage Rating:
600 V
Operating Temperature:
-65 to 150 °C