55A0111-22-2 by te connectivity / raychem brand
Image is representational - see mfr. specs
55A0111-22-2
TE Connectivity / Raychem Brand
Hook-up Wire 22AWG 1.14mm Tin Plated Copper 600V ...
DESCRIPTION
This TE Connectivity Raychem brand part 55A0111-22-2 is a high-quality hook-up wire that is constructed with 22AWG 1.14mm tin-plated copper. This wire is capable of handling up to 600V, making it suitable for a wide range of electrical applications where reliable and durable connection is essential. Trust TE Connectivity Raychem brand for top-notch performance and quality.
  • Cable Style = Primary
  • Wire Size (AWG/CM) = 22 AWG
  • Voltage Rating = 600 VAC
Search Keywords: 55A0111222
Part No:
55A0111-22-2
Alias/AKA:
COO:
US
Size:
22 AWG
Bunch Stranding:
19x34
Conductor Material:
Tin Plated Copper
Insulation Material:
Radiation-Crosslinked, Modified ETFE
Insulation Thickness:
.005 in
Cable Diameter:
1.14 mm
Maximum Voltage Rating:
600 V
Operating Temperature:
-65 to 150 °C