55A0111-24-6 by te connectivity / raychem brand
Image is representational - see mfr. specs
55A0111-24-6
TE Connectivity / Raychem Brand
Spec 44, Spec 55 and Spec RCW Wire and Cable ...
RoHS Compliant
Pack Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Product Highlights:
  • Cable Type = Spec 55
  • Wire Source = United Kingdom, United States
  • Cable Style = Primary
  • Wire Size (AWG/CM) = 24 AWG
  • Voltage Rating = 600 VAC
Search Keywords: 55A0111246
Supplier:
Part No:
55A0111-24-6
Alias/AKA:
Unit of Measure:
Per Foot
COO:
US
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
Pack
Size:
24 AWG
Bunch Stranding:
19x36
Conductor Material:
Tin Plated Copper
Cable Diameter:
0.99 mm
Maximum Voltage Rating:
600 V
Operating Temperature:
-65 to 150 °C