55A0111-28-5 by te connectivity / raychem brand
Image is representational - see mfr. specs
55A0111-28-5
TE Connectivity / Raychem Brand
Hook-up Wire 28AWG 0.73mm Tin Plated Copper 600V ...
RoHS Compliant
Pack Packaging
Accessories
DESCRIPTION
  • Cable Style = Primary
  • Wire Size (AWG/CM) = 28 AWG
  • Voltage Rating = 600 VAC
Search Keywords: 55A0111285
Part No:
55A0111-28-5
Alias/AKA:
Unit of Measure:
Per Foot
COO:
US
Package Type:
Pack
Size:
28 AWG
Bunch Stranding:
7x36
Conductor Material:
Tin Plated Copper
Insulation Material:
Radiation-Crosslinked, Modified ETFE
Insulation Thickness:
.005 in
Cable Diameter:
0.73 mm
Maximum Voltage Rating:
600 V
Operating Temperature:
-65 to 150 °C