55A0121-24-0/9 by te connectivity / raychem brand
Image is representational - see mfr. specs
55A0121-24-0/9
TE Connectivity / Raychem Brand
High Performance Cable 2Conductors 24AWG 1.88mm 600VAC Black/White Reel ...
DESCRIPTION
The TE Connectivity / Raychem 55A0121-24-0/9 is a high performance cable with 2 conductors, each 24AWG in size. This cable has a diameter of 1.88mm and is rated for use at up to 600VAC. The cable is color-coded in black and white for easy identification and comes on a convenient reel for easy storage and deployment. Ideal for a wide range of electrical applications, this cable offers reliable performance and durability.
  • Cable Style = Primary
  • Wire Size (AWG/CM) = 24 AWG
  • Voltage Rating = 600 VAC