55FB1524-24-7L/7L6-0 by te connectivity / raychem brand
Image is representational - see mfr. specs
55FB1524-24-7L/7L6-0
TE Connectivity / Raychem Brand
Spec 44, Spec 55 and Spec RCW Wire and Cable ...
RoHS Non-Compliant
Pack Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Product Highlights:
  • Cable Type = Spec 55F
  • Wire Source = United States
  • Cable Style = Primary
  • Wire Size (AWG/CM) = 24 AWG
  • Voltage Rating = 600 VAC
Search Keywords: 55FB1524247L7L60
Supplier:
Part No:
55FB1524-24-7L/7L6-0
Alias/AKA:
Unit of Measure:
Per Foot
RoHS:
No
HTS:
COO:
MX
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
Pack
Number of Strands:
19
Shield Size:
38 AWG
Insulation Material:
Radiation-Crosslinked, Modified PVDF
Shielded:
Yes
Cable Style:
Primary
Conductor Material:
Silver-Coated Copper
Cable Shield Size:
38 AWG
Strand Size:
24 AWG
Wire Color:
Light Violet, Light Violet w/Blue Stripe
Comment:
Product meets or exceeds all requirements of SAE AS85485/12 for 24 AWG, less identification.
Product Classification:
Cable - High Performance - Spec 44, 55 & RCW
Wire Source:
United States
Product Type:
Wire Lead
Overall Outside Diameter:
.084 in
Voltage Rating:
600 V
Cable Type:
Spec 55F