55PC0212-14-9 by te connectivity / raychem brand
Image is representational - see mfr. specs
55PC0212-14-9
TE Connectivity / Raychem Brand
55PC0212-14-9
RoHS Compliant
Pack Packaging
Accessories
DESCRIPTION
55PC0212-14-9
Search Keywords: 55PC0212149
Supplier:
Part No:
55PC0212-14-9
Alias/AKA:
COO:
MX
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
Pack
Wire Size:
14 AWG
Number of Strands:
19
Cable Type:
Spec 55
Cable Style:
Primary
Overall Outside Diameter:
.086 in
Product Type:
Wire
Conductor Material:
Silver-Coated Copper
Insulation Material:
Radiation-Crosslinked, Modified ETFE
Wire Color:
White
Strand Size:
27 AWG
Operating Temperature Range:
-65 – 200 °C
Product Classification:
High Performance - Spec 44, 55 & RCW
Number of Conductors:
1
Voltage Rating:
600 V