55PC0811-6-9CS2637
TE Connectivity / Raychem BrandHigh Performance Cable 1Conductors 6AWG 6.37mm Tinned Copper White 600VAC
RoHS Compliant
Pack Packaging
Discontinued & Replaced
DESCRIPTION
High Performance Cable 1Conductors 6AWG 6.37mm Tinned Copper White 600VAC
Search Keywords: 55PC081169CS2637
SPECIFICATIONS
Product Attribute
Attribute Value
Select Attribute
Products found: 0
Supplier:
TE Connectivity / Raychem Brand
Part No:
55PC0811-6-9CS2637
Alias/AKA:
Unit of Measure:
Per Foot
RoHS:
Yes
HTS:
COO:
US
ECCN:
EAR99
Supplier Standard Pack:
1
Package Type:
Pack
Size:
6 AWG
Conductor Material:
Tinned Copper
Cable Diameter:
6.37 mm
Maximum Voltage Rating:
600 VAC