55PC1211-24-9-9 by te connectivity / raychem brand
Image is representational - see mfr. specs
55PC1211-24-9-9
TE Connectivity / Raychem Brand
55PC1211-24-9-9
RoHS Compliant
Pack Packaging
Accessories
DESCRIPTION
55PC1211-24-9-9
Search Keywords: 55PC12112499
Supplier:
Part No:
55PC1211-24-9-9
Alias/AKA:
COO:
MX
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
Pack
Shield Material:
Tin-Plated Copper
Cable Type:
Spec 55
Product Type:
Wire Lead
Product Classification:
High Performance - Spec 44, 55 & RCW
Wire Size:
24 AWG
Cable Style:
Round Braided Shielded & Jacketed
Conductor Material:
Tin-Coated Copper
Wire Diameter:
1 mm
Wire Source:
United States
Jacket Color:
White
Number of Conductors:
1
Overall Outside Diameter:
1.75 mm
Cable Shield Size:
38 AWG
Voltage Rating:
600 V
Wire Color:
White
Operating Temperature Range:
-65 – 150 °C
Shield Size:
38 AWG