ATUM-16/4-0-STK
RoHS Compliant
Bag Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
DESCRIPTION
Heat Shrink Tubing ST Irradiated Modified Polyolefin Black Medium - 1.2m (4ft) Piece
Product Highlights:
- Heat Shrinkable Tubing
- Product Name = ATUM
- Product Source = U.K., U.S.
- Semiflexible
- Thin Wall Style
Search Keywords: ATUM1640STK
SPECIFICATIONS
Product Attribute
Attribute Value
Select Attribute
Products found: 0
Supplier:
TE Connectivity / Raychem Brand
Part No:
ATUM-16/4-0-STK
Alias/AKA:
NB09542001
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
Yes
HTS:
COO:
CZ
ECCN:
EAR99
Supplier Standard Pack:
25
Package Type:
Bag
Type:
Tubing
Body Material:
Irradiated Modified Polyolefin
Shrink Wall Type:
Medium
Styles:
Straight
Shrink Ratio:
4:1
Dielectric Strength:
11.81 KV/mm
Color:
Black
Operating Temperature:
-55 to 110 °C
Inside Diameter After Shrinking:
4 mm
Inside Diameter Before Shrinking:
16 mm