BSTS-11X25/CL by te connectivity / raychem brand
Image is representational - see mfr. specs
BSTS-11X25/CL
TE Connectivity / Raychem Brand
Heat Shrink Tubing - 3:1 - Clear - ID: 27.94mm (1.100in) - Len: 7.5m (25ft)
RoHS Compliant
Reel Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: BSTS11X25CL
Supplier:
Part No:
BSTS-11X25/CL
Alias/AKA:
CB5024-000
COO:
CZ
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
Reel
Type:
Tubing
Body Material:
Polymer
Shrink Wall Type:
Thick
Styles:
Straight
Shrink Ratio:
3:01
Dielectric Strength:
N/A
Color:
Clear
Operating Temperature:
-55 to 110 °C
Inside Diameter After Shrinking:
9.52mm (0.375in)
Inside Diameter Before Shrinking:
27.94mm (1.100in)