FLHTC0311-16-4 by te connectivity / raychem brand
Image is representational - see mfr. specs
FLHTC0311-16-4
TE Connectivity / Raychem Brand
Hook-up Wire 16AWG 1.76mm Tin Plated Copper 600VAC ...
RoHS Compliant
Pack Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: FLHTC0311164
Supplier:
Part No:
FLHTC0311-16-4
Alias/AKA:
COO:
US
ECCN:
EAR99
3
Package Type:
Pack
Size:
16 AWG
Bunch Stranding:
19x29
Conductor Material:
Tin Plated Copper
Insulation Material:
Radiation-Crosslinked, Modified ETFE
Insulation Thickness:
.006 in
Cable Diameter:
1.76 mm
Maximum Voltage Rating:
600 VAC
Operating Temperature:
-55 to 200 °C