SRFR-4/2.9-8-SP by te connectivity / raychem brand
Image is representational - see mfr. specs
SRFR-4/2.9-8-SP
TE Connectivity / Raychem Brand
Heat Shrink Tubing - flexible - 0.158" (4.01mm) - 1.38 a 1 - Gris - 16.4' (5.0m)
RoHS Compliant
Box Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Material: Silicone Rubber Length: 1 m Inside Diameter: 4 mm Recovered Diameter: 2.9 mm Shrink Ratio: 1.75:1 Series: SRFR Packaging: Spool Chemical Resistant: No Minimum Shrink Temperature: + 135 C Product: Heat Shrink Tubing Flammability Rati