FN2030-30-08 by te connectivity / schaffner emc
Image is representational - see mfr. specs
FN2030-30-08
TE Connectivity / SCHAFFNER EMC
Power Line Filter - Chassis - 30 A - 250 VAC - General Purpose - Screw - 2 mH - 1 µF. ...
DESCRIPTION
The FN2030-30-08 is a 1-phase 30A General Purpose EMI Filter designed for easy and fast chassis mounting. It provides an exceptional conducted attenuation performance, based on chokes with high permeable core material and excellent thermal behaviour. The higher inductivity versus amperage offers increased attenuation performance with same form factor compared to FN2010 and FN2020 filter series.
Search Keywords: FN20303008
Part No:
FN2030-30-08
Alias/AKA:
802436-SF
EAR99
20
Maximum Voltage Rating:
250 VAC
Maximum Current Rating:
30 A
Operating Frequency:
0 to 400 Hz
Operating Temperature:
-25 to 100 °C
Dimension:
54 x 40.3 mm