35SEV10M5X5.5 by rubycon america
Image is representational - see mfr. specs
35SEV10M5X5.5
Rubycon America
Aluminum Electrolytic - SMD - 10uF - 20% - 35VDC - 5mm dia x 5.5mm - -40 to 85°C ...
RoHS Compliant
Reel Packaging
Accessories
Discontinued
DESCRIPTION
The 35SEV10M5X5.5 is part of the SEV series of capacitors from Rubycon Corporation. It is a 10uF 35VDC Aluminum Electrolytic Capacitor with SMD leads. It has a tolerance of ±20% and a 2000 hour lifetime. Size is 5mm dia x 5.5mm and temperature of operation is from -40 to 85°C
Search Keywords: 35SEV10M5X55
Supplier:
Rubycon America
Part No:
35SEV10M5X5.5
COO:
ID
ECCN:
EAR99
1000
Package Type:
Reel
Capacitance Value:
10 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Mounting:
Surface Mount
Size:
5 x 5.5 mm
Termination Style:
N/R
Voltage:
35 VDC