50MH71MEFC4X7 by rubycon america
50MH71MEFC4X7
Rubycon America
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
Discontinued
DESCRIPTION
The 50MH71MEFC4X7 is part of the MH7 series of capacitors from Rubycon Corporation. It is a 1uF 50VDC Aluminum Electrolytic Capacitor with Radial leads. It has a tolerance of ±20% and a 1000 hour lifetime. Size is 4mm dia x 7mm and temperature of operation is from -40 to 105°C