PCIE-064-02-F-D-RA by samtec
Image is representational - see mfr. specs
PCIE-064-02-F-D-RA
Samtec
Card Edge & Backplane Connector - PCIe - Receptacle - 64 Way - 1 mm - 2 Row. ...
RoHS Compliant
Tube Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The PCIE-064-02-F-D-RA is a 64-pole 1mm PCI Express® Card Connector with 50µinch (1.27µm) gold-plated bronze contacts. The PCIE series right angle card connector is compatible with PCIEC and PCRF series connectors. While optimized for 50R applications, this connector with alternative signal/ground patterns may also perform well in certain 75R applications.
Search Keywords: PCIE06402FDRA
Supplier:
Samtec
Part No:
PCIE-064-02-F-D-RA
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
Tube
Type:
PCI Express Card Edge
Body Orientation:
Right Angle
Mounting:
Through Hole
Termination Method:
Solder
Card Thickness:
1.57 mm
Pitch:
1 mm
Number of Contacts:
64
Operating Temperature:
-55 to 125 °C