70-782D14-1 by schneider electric-legacy relays
Image is representational - see mfr. specs
70-782D14-1
Schneider Electric-Legacy Relays
Socket - Harmony Electromechanical Relays - for 782 relays - 4PDT - 14 pins - screws clamp terminals - 10A - 300V ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
Discontinued
DESCRIPTION
Search Keywords: 70782D141
Supplier:
Part No:
70-782D14-1
COO:
CN
ECCN:
EAR99
10
Type:
Relay Socket
Number of Contacts:
14
Maximum Voltage Rating:
300 V
Maximum Current Rating:
10 A
Mounting:
Panel Mount
Operating Temperature:
-40 to 80 °C