DR2260A20V by sensata / crydom
Image is representational - see mfr. specs
DR2260A20V
Sensata / Crydom
Solid State Relay - 90-280 VAC/VDC Control Voltage Range - 20 A Maximum Load Current - 48-600 VAC Operating Voltage Range - Contactor Configuration (std. screw) - Zero Voltage Turn-On - Screw Terminal - DIN Rail Mounting.
DESCRIPTION
The DR2260A20V is solid state relay with built-in overvoltage protection and IP20 touch-safe housing. Dimensions of this relay are: 0.89" (22.5mm) x 3.62" (91.9mm) x 4.59" (116.5mm).
Search Keywords: DR2260A20V
Supplier:
Sensata / Crydom
Part No:
DR2260A20V
COO:
MX
ECCN:
EAR99
10
Package Type:
EACH
Output Type:
AC
Maximum Output Voltage:
600 V
Maximum Output Current:
20 A
Output Device:
Triac
Input Type:
AC,DC
Mounting:
DIN Rail
Circuit Arrangement:
1 Form A
Dimension:
133.8 x 22.5 x 91.9 mm