SMW35R6JT by te connectivity / cgs brand
Image is representational - see mfr. specs
SMW35R6JT
TE Connectivity / CGS Brand
Chip Resistor - 5.6 Ohms - ±5% Tolerance - 3W - ±200ppm/°C Temperature Coefficient - 4122 (10555 Metric), J-Lead Package - Surface Mount. ...
RoHS Compliant
Reel Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The SMW35R6JT from TE Connectivity / CGS Brand is surface mount chip resistor with 4122 (10555 Metric), J-lead package. This resistor has 5.6 Ohms resistance, ±5% tolerance, 3W power and ±200ppm/°C temperature coefficient. Dimensions of this resistor are: 0.413" L x 0.217" W x 0.209" H (10.50mm x 5.50mm x 5.30mm). Operating temperature range is from -55°C to 200°C.
Search Keywords: SMW35R6JT
Supplier:
TE Connectivity / CGS Brand
Part No:
SMW35R6JT
Alias/AKA:
COO:
TW
ECCN:
EAR99
1000
Package Type:
Reel
Resistance Value:
5.6 MOhm
Power Rating:
3 W
Tolerance:
5 %
Case Size:
N/A
Temperature Coefficient:
±200 ppm/°C