D38999/26WD19PN by te connectivity / deutsch
Image is representational - see mfr. specs
D38999/26WD19PN
TE Connectivity / Deutsch
Conn MIL-C-38999 Circular PIN 19 POS ST Cable Mount 19 Terminal 1 Port ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The TE Connectivity / Deutsch D38999/26WD19PN is a male Straight Plug, Circular CRIMP GOLD pin Connector Size 20D. It has 19 Positions and a current rating of 7.5 A. It has high-density contact arrangements in a miniature circular shell. Originally designed for the high-performance requirements of military and commercial aircraft, these circular connectors are perfect for applications requiring extremely reliable interconnections.