DMC-MR30-23SA by te connectivity / deutsch
Image is representational - see mfr. specs
DMC-MR30-23SA
TE Connectivity / Deutsch
Conn Rectangular SKT 30 POS Crimp ST Cable Mount ...
RoHS Compliant
Bag Packaging
Accessories
DESCRIPTION
TE Connectivity/Deutsch part DMC-MR30-23SA is a high-quality rectangular socket connector designed for use in a wide range of applications. With 30 positions for optimal connectivity, this connector is ideal for crimping onto cables with a secure cable mount design. Perfect for industrial, automotive, and aerospace applications, this connector ensures reliable and durable performance.
Search Keywords: DMCMR3023SA
Supplier:
TE Connectivity / Deutsch
Part No:
DMC-MR30-23SA
Alias/AKA:
ZPF000000000203400
COO:
FR
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
Bag
Type:
Rectangular
Mounting:
Cable Mount
Body Orientation:
Straight
Gender:
PL
Pitch:
N/A
Termination Method:
Crimp
Number of Contacts:
30
Maximum Voltage Rating:
1300 VAC
Maximum Current Rating:
5/Contact A
Operating Temperature:
-55 to 175 °C