K10P-11A11-240
TE Connectivity / P&B BrandElectromechanical Relay 220/240VAC 10A DPDT (27.2x20.8x41.75)mm Socket Power Relay
RoHS Non-Compliant
Certificate of Compliance Guarantee
DESCRIPTION
Electromechanical Relay 220/240VAC 10A DPDT (27.2x20.8x41.75)mm Socket Power Relay
Search Keywords: K10P11A11240
SPECIFICATIONS
Product Attribute
Attribute Value
Select Attribute
Products found: 0
Supplier:
TE Connectivity / P&B Brand
Part No:
K10P-11A11-240
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
No
HTS:
ECCN:
EAR99
Supplier Standard Pack:
1
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
240 V
DC Coil Voltage:
N/A
Contact Arrangement:
DPDT
Maximum Current Rating:
15 A
Mounting:
Socket
Termination Style:
0.187Quick Connect/Solder
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
Operating Temperature:
-45 to 70 °C
Coil Resistance:
12 KOhm