KA-11DG-24 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
KA-11DG-24
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay 24VDC 10A DPDT(35.7x35.7x50.8)mm Panel ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
Discontinued
DESCRIPTION
Product Highlights:
  • KA Series
  • Contact Arrangement = 2 Form C, DPDT, 2 C/O
  • Contact Current Rating = 10 Amps.
  • Monostable Coil Magnetic System
  • Without Coil Suppression Diode
Search Keywords: KA11DG24
Supplier:
TE Connectivity / P&B Brand
Part No:
KA-11DG-24
Alias/AKA:
COO:
MX
ECCN:
EAR99
1
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
DPDT
Maximum Current Rating:
10 A
Mounting:
Socket
Termination Style:
Solder
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-45 to 85 °C
Coil Resistance:
472 Ohm