KUP-11D15-110 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
KUP-11D15-110
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay 110VDC 10A DPDT(39.4x35.7x50)mm Socket ...
RoHS Compliant
Pack Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The KUP-11D15-110 from TE Connectivity / P&B Brand is socket mount double pole double throw (DPDT) power relay with 110VDC coil voltage and 10 kOhms coil resistance. This relay has 10A contact curent and 240VAC max switching voltage. Dimensions of this relay are: 39.4 mm x 35.7 mm x 50 mm. Operating temperature range is from -45°C to 70°C.
Product Highlights:
  • KUP Series
  • Contact Arrangement = 2 Form C, DPDT, 2 C/O
  • Contact Current Rating = 10 Amps.
  • Monostable Coil Magnetic System
  • Without Coil Suppression Diode
Search Keywords: KUP11D15110
Supplier:
TE Connectivity / P&B Brand
Part No:
KUP-11D15-110
Alias/AKA:
COO:
CN
ECCN:
EAR99
25
Package Type:
Pack
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
110 V
Contact Arrangement:
DPDT
Maximum Current Rating:
10 A
Mounting:
Socket
Termination Style:
0.187Quick Connect/Solder
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-45 to 70 °C
Coil Resistance:
10 KOhm