KUP-14A55-120 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
KUP-14A55-120
TE Connectivity / P&B Brand
Power Relay 120VAC 10A 3PDT(48.4x38.9x35.7)mm Bracket ...
RoHS Compliant
Pack Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The TE Connectivity / P&B Brand part KUP-14A55-120 is a high-quality power relay designed to handle electrical currents up to 10A at 120VAC. This relay features a 3PDT (3 Form C) configuration, meaning it has three sets of contacts that can switch between three independent circuits. The compact design of this relay measures 48.4x38.9x35.7mm and includes a durable bracket for easy mounting. Whether used in industrial machinery, HVAC systems, or motor controls, this power relay ensures reliable and efficient performance.
Product Highlights:
  • KUP Series
  • Contact Arrangement = 3 Form C, 3PDT, 3 C/O
  • Contact Current Rating = 10 Amps.
  • Monostable Coil Magnetic System
  • Input Voltage = 120 VAC
Search Keywords: KUP14A55120
Supplier:
TE Connectivity / P&B Brand
Part No:
KUP-14A55-120
Alias/AKA:
COO:
CN
ECCN:
EAR99
25
Package Type:
Pack
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
120 V
DC Coil Voltage:
N/A
Contact Arrangement:
3PDT
Maximum Current Rating:
10 A
Mounting:
Bracket Mount
Termination Style:
0.187Quick Connect/Solder
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-45 to 45 °C
Coil Resistance:
1.7 KOhm