RT444012F by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
RT444012F
TE Connectivity / P&B Brand
General Purpose Relay - Standard - DPST-NO (2 Form A) - 12VDC Coil - 8A Contact - 400VAC Switching - Non Latching - Flux Proof - PC Pin -Through Hole. ...
DESCRIPTION
The RT444012F is general purpose relay with operating temperature range from -40°C to 85°C.
Product Highlights:
  • RT2 Series
  • Contact Arrangement = 2 Form A, DPST-NO, 2 N/O
  • Without Coil Suppression Diode
Search Keywords: RT444012F
Part No:
RT444012F
Alias/AKA:
COO:
AT
DC Coil Voltage:
12 V
Contact Arrangement:
DPST-NO
Maximum Current Rating:
8 A
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Coil Resistance:
360 Ohm