T92P11D22-12 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
T92P11D22-12
TE Connectivity / P&B Brand
High Power PCB Relay - 2 form C (2 CO) - 12VDC Coil - 30A Contact Rating - 600VAC Switching - Dust Protected Plastic Case - 0.250" Quick Connect. ...
RoHS Compliant
Tray Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The T92P11D22-12 from TE Connectivity / P&B Brand is chassis mount high power PCB relay with 2 form C (2 CO) contact arrangement, 12VDC coil voltage and 86 Ohms coil resistance. This dust protected plastic case relay has silver cadmium oxide (AgCdO) contacts, 30A contact current rating, 600VAC maximum switching voltage and 0.250" (6.3mm) quick connect termination. Operating temperature range is from -55°C to 85°C.
Product Highlights:
  • T92 Series
  • Contact Arrangement = 2 Form C, DPDT, 2 C/O
  • Contact Current Rating = 30 Amps.
  • Monostable Coil Magnetic System
  • Without Coil Suppression Diode
Search Keywords: T92P11D2212
Supplier:
TE Connectivity / P&B Brand
Part No:
T92P11D22-12
Alias/AKA:
COO:
CN
ECCN:
EAR99
30
Package Type:
Tray
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
12 V
Contact Arrangement:
DPDT
Mounting:
Flange Mount
Termination Style:
Quick Connect
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-55 to 85 °C