T92P7D12-24 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
T92P7D12-24
TE Connectivity / P&B Brand
High Power PCB Relay - 2 form A (2 NO) - 24VDC Coil - 30A Contact Rating - 600VAC Switching - Dust Protected Plastic Case - PC Pin - Through Hole. ...
RoHS Compliant
Pack Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The T92P7D12-24 from TE Connectivity / P&B Brand is through hole mounting high power PCB relay with 2 form A (2 NO) contact arrangement, 24VDC coil voltage and 350 Ohms coil resistance. This dust protected plastic case relay has silver cadmium oxide (AgCdO) contacts, 30A contact current rating, 600VAC maximum switching voltage and PC pin termination. Operating temperature range is from -55°C to 85°C.
Product Highlights:
  • T92 Series
  • Contact Arrangement = 2 Form A, DPST-NO, 2 N/O
  • Contact Current Rating = 30 Amps.
  • Monostable Coil Magnetic System
  • Without Coil Suppression Diode
Search Keywords: T92P7D1224
Part No:
T92P7D12-24
EAR99
30
Package Type:
Pack
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
DPST-NO
Mounting:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Operating Temperature:
-55 to 85 °C