T92S7D22-24 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
T92S7D22-24
TE Connectivity / P&B Brand
High Power PCB Relay - 2 form A (2 NO) - 24VDC Coil - 30A Contact Rating - 600VAC Switching - Sealed Plastic Case - 0.250" (6.3mm) Quick Connect. ...
RoHS Compliant
Pack Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The T92S7D22-24 from TE Connectivity / P&B Brand is chassis mount high power PCB relay with 2 form A (2 NO) contact arrangement, 24VDC coil voltage and 350 Ohms coil resistance. This sealed plastic case relay has silver cadmium oxide (AgCdO) contacts, 30A contact current rating, 600VAC maximum switching voltage and 0.250" (6.3mm) quick connect termination. Operating temperature range is from -55°C to 85°C.
Product Highlights:
  • T92 Series
  • Contact Arrangement = 2 Form A, DPST-NO, 2 N/O
  • Contact Current Rating = 30 Amps.
  • Monostable Coil Magnetic System
  • Without Coil Suppression Diode
Search Keywords: T92S7D2224
Supplier:
TE Connectivity / P&B Brand
Part No:
T92S7D22-24
Alias/AKA:
COO:
CN
ECCN:
EAR99
30
Package Type:
Pack
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
DPST-NO
Mounting:
Flange Mount
Termination Style:
Quick Connect
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-55 to 85 °C