44A0311-20-6-US by te connectivity / raychem brand
Image is representational - see mfr. specs
44A0311-20-6-US
TE Connectivity / Raychem Brand
44A0311-20-6-US ...
RoHS Compliant
Pack Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: 44A0311206US
Supplier:
Part No:
44A0311-20-6-US
Alias/AKA:
COO:
US
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
Pack
Wire Source:
United States
Voltage Rating:
2500 V
Insulation Material:
Radiation-Crosslinked, Polyalkene
Cable Style:
Primary
Wire Color:
Blue
Wire Diameter:
.078 in
Conductor Diameter:
.99 mm
Number of Conductors:
1
Product Classification:
High Performance - Spec 44, 55 & RCW
Conductor Material:
Tin-Coated Copper
Overall Outside Diameter:
1.98 mm
Cable Type:
Spec 44
Product Type:
Wire
Operating Temperature Range:
-65 – 150 °C
Wire Size:
20 AWG