55A0111-14-9 by te connectivity / raychem brand
Image is representational - see mfr. specs
55A0111-14-9
TE Connectivity / Raychem Brand
Hook-up Wire 14AWG 2.23mm Tin Plated Copper 600V
DESCRIPTION
Search Keywords: 55A0111149
Part No:
55A0111-14-9
Alias/AKA:
Unit of Measure:
Per Foot
Size:
14 AWG
Bunch Stranding:
19x27
Conductor Material:
Tin Plated Copper
Insulation Material:
Modified Radiation Cross-linked ETFE Polymer
Cable Diameter:
2.23 mm
Maximum Voltage Rating:
600 V
Operating Temperature:
-65 to 150 °C