55A0111-18-8 by te connectivity / raychem brand
Image is representational - see mfr. specs
55A0111-18-8
TE Connectivity / Raychem Brand
Hook-up Wire 18AWG 1.57mm Tin Plated Copper 600V
DESCRIPTION
Search Keywords: 55A0111188
Part No:
55A0111-18-8
Alias/AKA:
Unit of Measure:
Per Foot
Size:
18 AWG
Bunch Stranding:
19x30
Cable Diameter:
1.57 mm
Maximum Voltage Rating:
600 V
Operating Temperature:
-65 to 150 °C