55A0111-18-9 by te connectivity / raychem brand
Image is representational - see mfr. specs
55A0111-18-9
TE Connectivity / Raychem Brand
High Performance Cable 1Conductors 18AWG 1.52mm Tin Plated Copper White 600VAC ...
DESCRIPTION
Product Highlights:
  • Cable Type = Spec 55
  • Wire Source = United Kingdom, United States
  • Cable Style = Primary
  • Wire Size (AWG/CM) = 18 AWG
  • Voltage Rating = 600 VAC
Search Keywords: 55A0111189
Part No:
55A0111-18-9
COO:
MX
Size:
18 AWG
Bunch Stranding:
19x30
Cable Diameter:
1.52 mm
Maximum Voltage Rating:
600 VAC
Operating Temperature:
-65 to 150 °C