55A0111-22-2
TE Connectivity / Raychem BrandHook-up Wire 22AWG 1.14mm Tin Plated Copper 600V ...
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
DESCRIPTION
This TE Connectivity Raychem brand part 55A0111-22-2 is a high-quality hook-up wire that is constructed with 22AWG 1.14mm tin-plated copper. This wire is capable of handling up to 600V, making it suitable for a wide range of electrical applications where reliable and durable connection is essential. Trust TE Connectivity Raychem brand for top-notch performance and quality.
Product Highlights:
- Cable Type = Spec 55
- Wire Source = United Kingdom, United States
- Cable Style = Primary
- Wire Size (AWG/CM) = 22 AWG
- Voltage Rating = 600 VAC
Search Keywords: 55A0111222
SPECIFICATIONS
Product Attribute
Attribute Value
Select Attribute
Products found: 0
Supplier:
TE Connectivity / Raychem Brand
Part No:
55A0111-22-2
Alias/AKA:
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
Yes
HTS:
COO:
US
ECCN:
EAR99
Supplier Standard Pack:
1
Package Type:
Pack
Size:
22 AWG
Bunch Stranding:
19x34
Conductor Material:
Tin Plated Copper
Insulation Material:
Radiation-Crosslinked, Modified ETFE
Insulation Thickness:
.005 in
Cable Diameter:
1.14 mm
Maximum Voltage Rating:
600 V
Operating Temperature:
-65 to 150 °C