55A0111-28-3 by te connectivity / raychem brand
Image is representational - see mfr. specs
55A0111-28-3
TE Connectivity / Raychem Brand
Spec 44, Spec 55 and Spec RCW Wire and Cable ...
RoHS Compliant
Reel Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Product Highlights:
  • Cable Type = Spec 55
  • Wire Source = United Kingdom, United States
  • Cable Style = Primary
  • Wire Size (AWG/CM) = 28 AWG
  • Voltage Rating = 600 VAC
Search Keywords: 55A0111283
Supplier:
Part No:
55A0111-28-3
Alias/AKA:
COO:
US
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
Reel
Strand Size:
36 AWG
Number of Strands:
7
Conductor Diameter:
.015 in
Operating Temperature Range:
-65 – 150 °C
Product Type:
Wire
Wire Diameter:
.027 in
Wire Source:
United States
Voltage Rating:
600 V