55A1111-10-9-9 by te connectivity / raychem brand
Image is representational - see mfr. specs
55A1111-10-9-9
TE Connectivity / Raychem Brand
Hook-up Wire 10AWG 4.29mm Tin Plated Copper White 600V ...
RoHS Compliant
Pack Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Product Highlights:
  • Cable Type = Spec 55
  • Wire Source = United Kingdom
  • Cable Style = Jacketed, Round-Braid Shielded
  • Wire Size (AWG/CM) = 10 AWG
  • Voltage Rating = 600 VAC
Search Keywords: 55A11111099
Supplier:
Part No:
55A1111-10-9-9
Alias/AKA:
Unit of Measure:
Per Foot
COO:
MX
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
Pack
Size:
10 AWG
Bunch Stranding:
37x26
Conductor Material:
Tin Plated Copper
Cable Diameter:
4.29 mm
Maximum Voltage Rating:
600 V
Operating Temperature:
-65 to 150 °C
Color:
White
IN STOCK: 1 Foot
Ships today, if you order in
Buy all 1 in-stock or the regular minimum order quantity of 5