55FB1521-16-7L/7L6-0 by te connectivity / raychem brand
Image is representational - see mfr. specs
55FB1521-16-7L/7L6-0
TE Connectivity / Raychem Brand
55FB1521-16-7L/7L6-0
RoHS Compliant
Pack Packaging
Accessories
DESCRIPTION
55FB1521-16-7L/7L6-0
Search Keywords: 55FB1521167L7L60
Supplier:
Part No:
55FB1521-16-7L/7L6-0
Alias/AKA:
Unit of Measure:
Per Foot
COO:
MX
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
Pack
Cable Style:
Primary
Conductor Diameter:
.64 mm
Overall Outside Diameter:
4.77 mm
Shielded:
Yes
Jacket Color:
Violet
Wire Source:
United States
Shield Material:
Tin-Plated Copper
Insulation Material:
Radiation-Crosslinked, Modified PVDF
Conductor Material:
Tin-Plated Copper
Product Type:
Wire Lead
Number of Conductors:
2
Product Classification:
Cable - High Performance - Spec 44, 55 & RCW
Cable Type:
Spec 55F
Comment:
Product meets or exceeds all requirements of SAE AS85485/12 for 22-14 AWG, less identification.
Voltage Rating:
600 V
Wire Size:
16 AWG