55PC0811-10-9CS2502 by te connectivity / raychem brand
Image is representational - see mfr. specs
55PC0811-10-9CS2502
TE Connectivity / Raychem Brand
A 10 AWG general-purpose wire featuring a tin-coated copper conductor and radiation-crosslinked modified ETFE insulation, rated for 600V and 150°C. ...
RoHS Compliant
Pack Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The 55PC0811-10-9CS2502 is a normal-weight, general-purpose 10 AWG wire for electrical applications. It is constructed with a 37x26 stranded tin-coated copper conductor and insulated with radiation-crosslinked, modified ETFE. This wire is rated for 600 volts (rms) at sea level and has a maximum continuous conductor temperature rating of 150°C. Key physical characteristics include a nominal finished wire diameter of 0.1330 inches and a maximum conductor resistance of 1.26 ohms/1000 ft. The robust insulation and reliable performance make it suitable for general-purpose use in demanding environments.
Search Keywords: 55PC0811109CS2502
Supplier:
Part No:
55PC0811-10-9CS2502
Alias/AKA:
Unit of Measure:
Per Foot
COO:
MX
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
Pack
Size:
10 AWG
Bunch Stranding:
37x0.403
Conductor Material:
Tin Plated Copper
Cable Diameter:
N/A
Maximum Voltage Rating:
600 VAC
Operating Temperature:
-65 to 150 °C