DR-25-1/4-0-SP by te connectivity / raychem brand
Image is representational - see mfr. specs
DR-25-1/4-0-SP
TE Connectivity / Raychem Brand
Heat Shrink Tubing - Flame Retardant - Diesel Resistant - 2:1 - 0.25 " - 6.4 mm - Black - 328.09 ft - 100 m. ...
RoHS Compliant
Reel Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Product Highlights:
  • Heat Shrinkable Tubing
  • Product Name = DR-25
  • Product Source = U.K., U.S.
  • Flexible
  • Medium Wall Style
Search Keywords: DR25140SP
Supplier:
Part No:
DR-25-1/4-0-SP
Alias/AKA:
Unit of Measure:
Per Foot
COO:
US
ECCN:
EAR99
300
Package Type:
Reel
Type:
Tubing
Body Material:
Elastomer
Shrink Wall Type:
Medium
Styles:
Straight
Shrink Ratio:
2:1
Dielectric Strength:
N/A
Color:
Black
Operating Temperature:
-75 to 150 °C
Inside Diameter After Shrinking:
3.2 mm
Inside Diameter Before Shrinking:
6.4 mm