FN2030-30-08
TE Connectivity / SCHAFFNER EMCPower Line Filter - Chassis - 30 A - 250 VAC - General Purpose - Screw - 2 mH - 1 µF. ...
DESCRIPTION
The FN2030-30-08 is a 1-phase 30A General Purpose EMI Filter designed for easy and fast chassis mounting. It provides an exceptional conducted attenuation performance, based on chokes with high permeable core material and excellent thermal behaviour. The higher inductivity versus amperage offers increased attenuation performance with same form factor compared to FN2010 and FN2020 filter series.