3682S-1-103L by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3682S-1-103L
Bourns
Digital Precision Potentiometer - 10K Ohms - 2W - 23.62 X 42.32mm - Solder Lug - Panel Mount. ...
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The 3682S-1-103L is a Precision Potentiometer with snap-in panel mount and resolution to 0.001%. It is designed for control applications where accuracy and high-reliability is important. Power rating of 2W and temperature coefficient of ±100ppm/°C. Operating temperature ranges from -25°C to +85°C.
Search Keywords: 3682S1103L
Supplier:
Bourns
Part No:
3682S-1-103L
COO:
MX
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
TRAY
Mounting:
Panel Mount
Number of Turns:
N/A
Termination Style:
Solder
Power Rating:
2 W
Resistance Value:
10 KOhm
Tolerance:
3 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
23.62 x 42.32 mm
Operating Temperature:
-25 to 85 °C