S2EB-L2-24V by panasonic electronic components
Image is representational - see mfr. specs
S2EB-L2-24V
Panasonic Electronic Components
The S2EB-L2-24V is a 2 coil latching, polarized power relay with a 24V DC nominal coil voltage and a 2 Form A 2 Form B contact arrangement. ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The S2EB-L2-24V is a 2 coil latching polarized power relay designed for circuit memory applications. It operates with a nominal coil voltage of 24V DC, has a coil resistance of 2,850Ω, and features a 2 Form A 2 Form B contact arrangement with gold-clad silver alloy contacts. This sealed relay provides a wide control range from 100 µA at 100 mV DC up to a nominal switching capacity of 4A at 250V AC. Due to its compact size, high sensitivity, and strong resistance to vibration and shock, it is well-suited for telecommunications equipment, data processing systems, and measuring equipment.
Search Keywords: S2EBL224V
Supplier:
Part No:
S2EB-L2-24V
COO:
JP
ECCN:
EAR99
50
Relay Construction:
Latching Double Coil
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
DPST-NO,DPST-NC
Maximum Current Rating:
3DC,4AC A
Mounting:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-55 to 65 °C
Coil Resistance:
2.85 KOhm